Avro Bölgesi Ekonomi: İlk Çeyrekte Canlanma Gösterdi

Euro Bölgesi, 0,3% büyümeyle resesyondan kurtuldu.

Avrupa Birliği’nin 2024 İlk Çeyrek GSYH Ön Gözlemleri

Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi için 2024 yılı birinci çeyrek GSYH tahminlerini güncelledi. Buna göre, 20 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,3 arttı. Yıllık bazda büyüme oranı ise %0,4 olarak hesaplandı. Avro Bölgesi ekonomisi, teknik olarak “art arda iki çeyrek büyüme” olarak tanımlanan teknik resesyona girmişti ve üçüncü ve dördüncü çeyreklerde %0,1 küçülmüştü.

AB’de tüm olarak mevsimsellikten arındırılmış GSYH, ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre %0,3, yıllık bazda %0,4 artış gösterdi. Avro Bölgesi’nin en büyük ekonomileri arasında İspanya, %0,7’lik büyümesiyle en güçlü performansı sergiledi. Almanya ve Fransa %0,2 büyürken, İtalya %0,3 büyüdü.

Avrupa Birliği’nin 2024 İlk Çeyrek GSYH Ön Gözlemleri

Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi için 2024 yılı birinci çeyrek GSYH tahminlerini güncelledi.

Avro Bölgesi

  • 20 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2024’ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,3 arttı.
  • Yıllık bazda büyüme oranı ise %0,4 olarak hesaplandı.
  • Avro Bölgesi ekonomisi, teknik olarak “art arda iki çeyrek büyüme” olarak tanımlanan teknik resesyona girmişti ve üçüncü ve dördüncü çeyreklerde %0,1 küçülmüştü.

Avrupa Birliği

  • AB’de tüm olarak mevsimsellikten arındırılmış GSYH, ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre %0,3, yıllık bazda %0,4 artış gösterdi.
  • Avro Bölgesi’nin en büyük ekonomileri arasında İspanya, %0,7’lik büyümesiyle en güçlü performansı sergiledi.
  • Almanya ve Fransa %0,2 büyürken, İtalya %0,3 büyüdü.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.