Avrasya Kalkınma Bankası, Türkiye’de Yatırımlarla Büyümeyi Hedefliyor

Avrasya Kalkınma Bankası Türkiye üyeliğine sıcak bakıyor. YKB Başkanı Podguzov, “Mevcut bağlarımızın üyeliğe yol açacağını umuyoruz” dedi. (157 karakter)

Avrasya Kalkınma Bankası’nın Türkiye’yi Üyesi Olarak Görme Olasılığı

Avrasya Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Nikolay Podguzov, Türkiye’nin Orta Asya bölgesinde önemli bir rol oynadığını ve bankanın üye ülkeleriyle güçlü ekonomik ve kültürel bağlara sahip olduğunu belirtti. Bu bağlamda Türkiye’nin gelecekte bankanın üyesi olabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Washington’da gerçekleşen Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda AA muhabirine konuşan Podguzov, toplantıların diğer çok taraflı kalkınma bankaları temsilcileriyle görüşüp küresel zorluklara yönelik yaklaşımları değerlendirmek için kritik bir platform oluşturduğunu vurguladı. Küresel belirsizliklerin dikkate alındığında, dünyanın iklim değişikliği ve bütçe açıkları gibi zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Podguzov, toplantılarda küresel zorlukların nasıl ele alınacağı ve finanse edileceğinin değerlendirildiğini söyledi.

Bankanın Kümülatif Yatırımı 15 Milyar Dolara Ulaştı

Podguzov, Avrasya Kalkınma Bankası’nın faaliyetlerinin ağırlıklı olarak Avrasya bölgesi için önemli üç ana alana odaklandığını belirtti:

  • Orta Asya’da ulaşım ve lojistik altyapısının geliştirilmesi
  • Enerji ve su kaynaklarının artırılması
  • Gıda güvenliğinin sağlanması

2006’da kurulan bankanın o günden bu yana üye ülkelerin ekonomilerine yaklaşık 15 milyar dolar yatırım yaptığını ifade etti. Bankanın üyesi Rusya, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus ve Ermenistan olduğunu hatırlattı. 2021 sonunda kabul edilen beş yıllık stratejiye göre üye ülkelerin ekonomilerine önümüzdeki beş yıl içinde 11 milyar dolar daha yatırım yapılacağını belirtti.

Podguzov, yatırımlarında Orta Asya’ya öncelik verdiklerini ve Kazakistan’ın faaliyetlerinin odak noktası olduğunu söyledi. Son iki yılda Kazakistan ekonomisine 2 milyar doların üzerinde yatırım yaptılar.

“Türkiye Bölgede Önemli Bir Rol Oynuyor”

Podguzov, Türkiye’nin banka üyesi olmamasına rağmen banka ile ilişkilerine değindi: “Türkiye’nin gelecekte bankanın üyesi olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye bölgede önemli bir rol oynuyor ve bankanın üye ülkeleriyle çok yakın ekonomik ve kültürel bağlara sahip.”

Türk yatırımcıların bölgedeki projelerinden bahseden Podguzov, Avrasya Kalkınma Bankası’nın geçen yıl meydana gelen depremler sırasında Türkiye’ye destek verdiğini hatırlattı.

Podguzov, “Türkiye ile halihazırda bağlarımız var ve bunun nihayetinde üyeliğe dönüşeceğini umuyoruz” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.