Avdagiç: Yabancı Yatırımcıların Türkiye İnancı Seçim Sonrasında Artış Gösterecek

İTO’dan Avdagiç: Seçim sonrası dezenflasyon kararlılığı yabancı yatırımı güçlendirecek.

İTO Başkanı Avdagiç: Türkiye’nin Enflasyonla Mücadelesi Tarihi Bir Dönüm Noktasında

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinin tarihi bir dönüm noktasından geçtiğini belirtti.

Avdagiç, “Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltti. Bu gelişme, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin arttığını gösteriyor” dedi.

Yabancı Yatırımcıların Güveni Arttı

Avdagiç, seçimlerin ardından yabancı yatırımcıların Türkiye’nin uyguladığı dezenflasyon programına olan inancının daha da pekişeceğini ve diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından da not artışları geleceğini ifade etti.

İçişleri Bakanı’nın Desteği Önemli

Avdagiç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın İstanbul’da hayata geçirdiği “İş dünyası üretip kazandıkça İstanbul kazanacak” ilkesini Türkiye için de uyguladığını belirterek Bakan Yerlikaya’nın asayişi temin etmedeki çabalarını takdirle karşıladı.

İTO’nun Talepleri

İTO olarak 5 konuda talepleri olduğunu belirten Avdagiç şunları söyledi:

  • Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) İTO’nun asli üye olarak temsil edilmesi
  • Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yetkinin tek bakanlıkta toplanması
  • Okul servis aracı ve personel servis araçlarının yaşlarının eşitlenmesi
  • Çalınan araçların “organize suç/nitelikli dolandırıcılık” kapsamında değerlendirilmesi ve Kabis ile entegre bir “kara liste” oluşturulması
  • AB’ye uygun olarak motor numaralarının trafik tescilde zorunluluk olmaktan çıkarılması ve motor yenileme işlemlerinin kolaylaştırılması

Ekonomi Yönetiminin Fedakarlıkları

Avdagiç, ekonomi yönetiminin ve TCMB’nin enflasyon ve finansal istikrar için uyguladığı politikaların üretim ve ihracatta baskı oluşturduğunu ve fedakarlıklar gerektirdiğini söyledi.

Enflasyonun Kalıcı Olarak Tek Haneliye İndirilmesi

Avdagiç, “Enflasyonun kalıcı olarak tek haneye indirilmesi zor ama imkansız değil. Türkiye, 2002’de %45 olan enflasyonu 2004’te %10’a indirdi. Bugünkü yüksek enflasyonun da iki yıl içinde hedeflendiği şekilde tek haneye indirilmesi mümkündür” dedi.

Cari Açıktaki İyileşme Bekleniyor

Avdagiç, iç talep ve dış dengede de tabloların olumluya döndüğünü ifade ederek yılın ilk iki ayında ihracatın %8,5 arttığını, ithalat hacminin ise %15,5 daraldığını belirtti.

Avdagiç, “Cari açığın son 12 ayda %45 milyar dolar bandına düşmesi, gelecek aylarda 40 milyar doların da altına inmesini bekliyoruz” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.