Audi CEO’su Gernot Doellner: Elektrikli Araç Stratejimize Sadık Kalacağız

Audi CEO’su Gernot Doellner, elektrikli araç stratejisine kararlılıkla bağlı olduklarını belirtti.

Audi CEO’su Gernot Doellner, Almanya’nın Ingolstadt şehrinde düzenlenen bir etkinlikte basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yıl yaşadıkları zorluklara rağmen elektrikli araç stratejilerine bağlı kalacaklarını belirtti.

Doellner, Audi’nin içten yanmalı motorlu son aracını 2026 yılında pazara sunma konusundaki kararlılığını vurgulayarak, bu hedefe ulaşmak için gereken adımları atmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Ayrıca, esneklikleriyle birlikte hedeflenen tarihlerin de netleştiğini ifade etti.

Alman otomobil üreticisinin, 10 yıl içerisinde elektrikli araçlardan içten yanmalı motorlu araçlar kadar gelir elde etmeyi hedeflediği biliniyor. Ancak 2024’te, yeni modellerin pazara sunulması öncesinde tipik olarak teslimat rakamlarında bir düşüş yaşanacağı için, bu yılın satışlarının düşük olabileceği öngörülüyor.

Tamamen elektrikli Q6 etron’un Porsche ile birlikte geliştirildiğini ve uzun süren bir gecikmenin ardından ikinci yarıda bayilere ulaşacağını belirten Doellner, aynı zamanda elektrikli A6, A5 ve Q5 modellerinin de içten yanmalı motorlu versiyonlarıyla birlikte piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.