ASO ve TÜBİTAK, KOBİ’lerin Yeşil Dönüşümüne El Ele

Başarı için çevre dostu olun: Sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm, rekabetçiliğimizin anahtarıdır.

TÜBİTAK ve ASO ile KOBİ’lere Yeşil Dönüşümde Teknik Destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Ankara Sanayi Odası (ASO), KOBİ’lerin yeşil dönüşümünde teknik destek ve danışmanlık için iş birliğine gidecek. Bu kapsamda, ASO, KOBİ’lere yeşil dönüşüme uyum süreci analizi, mevcut problemlerin tespiti ve çözüm yaklaşımlarını içeren danışmanlık desteği sağlayacak.

KOBİ’lerin alacağı hizmetin maliyetinin yüzde 90’ı hibe olarak TÜBİTAK tarafından karşılanacak. ASO Başkanı Seyit Ardıç, Odanın, Ankara’daki KOBİ’lerin yeşil dönüşüm sürecindeki yol haritalarını belirleyerek proje başvurularını yönlendirmek üzere köprü rolü üstleneceğini bildirdi.

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı kapsamında sınırda karbon düzenleme mekanizmasıyla yaşanan köklü değişimin, firmalara, çevreyi koruma sorumluluğu yüklerken maddi yükümlülükler de getireceğine dikkati çeken Ardıç, “Firmalarımızın sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşümü odağına alan bir yaklaşımı benimsemesi, uluslararası rekabetçiliğimizin korunması ve geliştirilmesi adına kritik derecede önemlidir. ASO olarak, gerekli hazırlığı yapabilmeleri için çözüm ortağı rolümüzle firmalarımızın yanında olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeşil dönüşüm odağında firmalara sağlanacak bu tür hizmetlerin ihracatçı ve rekabetçi Türkiye sanayisinin gelişmesi için önemli olduğunu vurgulayan Ardıç, şunları kaydetti: “Yeşil İnovasyon Teknoloji Mentörlük Programı kapsamında birlikte çalışarak firmaları yönlendirmeye devam edeceğiz. Bu destekle yeşil ve inovatif teknolojiler için danışmanlık, kapasite ve durum analizi, yol haritası ve proje hazırlamada KOBİ’lere hizmet sağlayacağız. Bu projelerle KOBİ’lerimiz, TÜBİTAK ve KOSGEB’den yüksek miktarda finansman desteklerine ulaşacaklar.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.