Apple, yanıltıcı satış iddialarıyla 490 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Apple, Tim Cook’un Çin’deki yanlış satış beklentileri hakkındaki sözleri için 490 milyon dolar ödüyor.

Apple, Çin Açıklamalarıyla İlgili Davada 490 Milyon Dolarlık Anlaşmaya Vardı

Apple, yatırımcıların şirketin CEO’su Tim Cook’un Çin’deki işleri hakkında yanlış beyanlarda bulunduğu yönündeki suçlamalarından kaynaklanan bir davayı çözmek için 490 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Anlaşma, Apple’ın Çin’deki zayıf performans döneminde geldi. Bağımsız bir araştırma, şirketin iPhone satışlarının bu yılın ilk altı haftasında Çin’de %24 düştüğünü ortaya çıkardı.

Cook, Kasım 2018’de analistlerle yaptığı görüşmede yatırımcılara Apple’ın bazı pazarlarda satış baskısıyla karşılaştığını ancak “Çin’i bu kategoriye dahil etmeyeceğini” söylemişti.

Ancak Apple, Ocak 2019’da ABD-Çin ticaret gerilimi nedeniyle üç aylık gelir tahminini düşürdü. iPhone’un 2007’deki lansmanından bu yana ilk kez gelir tahmininin düşürüldüğü gün şirketin hisseleri %10 geriledi.

Anlaşma, Cook’un yorumlarının yapıldığı ve gelir tahmininin düşürüldüğü arasındaki iki aylık dönemde Apple hissesi satın alan yatırımcıları kapsıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.