Ankara’da “Türkiye Yüzyılı’nda Enerji Verimli Yapılar Zirvesi” Gerçekleşti

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, Ankara’daki zirvede, Türkiye’nin 2. Enerji Eylem Planı’ndaki enerji verimliliği hedeflerini ele alacaklarını belirtti.

Türkiye Yüzyılı ve Yapılarda Enerji Verimliliği Zirvesi Başkentte Başladı

VERİMDER ve Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri’nin destekleriyle Ankara’da “Türkiye Yüzyılı ve Yapılarda Enerji Verimliliği Zirvesi” başladı. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliği yaptığı etkinliğe iş dünyasından temsilciler, sivil toplum kuruluşları ve kamu yetkilileri katıldı.

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, zirve öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2018’de kurulan VERİMDER’in Türkiye’de enerji alanında farkındalık yaratmaya odaklandığını belirtti. Korkmaz, “Anadolu Buluşmaları” kapsamında 35 ilde enerji tasarrufu bilinci oluşturmak için çalıştıklarını ve kamu yetkilileriyle birlikte enerji verimliliği hedeflerine yönelik faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Korkmaz, “Zirvede, ülkemizin ikinci ulusal enerji eylem planı çerçevesinde masaya yatıracağız” dedi.

Türkiye’nin İhtiyaçları ve Avrupa’daki Gelişmeler

Korkmaz, zirvede Avrupa’daki enerji verimliliği uygulamalarının ve Türkiye’nin benzer ihtiyaçlarının ele alınacağını ifade ederek şunları söyledi: “Enerjiye erişim giderek zorlaşıyor. Bu nedenle, enerjiyi daha verimli kullanma yollarını değerlendireceğiz. Zirve sonunda, uzmanlarla iş birliği içinde önemli sonuçlara ulaşmayı hedefliyoruz.”

Yapı Stokunda Yalıtım Oranı

Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemleri Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ, Türkiye’de yaklaşık 25 milyon yapı stoku bulunduğunu ve bunların %25’inin yalıtıldığını belirtti. Uludağ, “Kentsel dönüşüme girecek yaklaşık 6 milyon yapıyı doğru yalıtırsak enerji verimliliğine büyük katkı sağlayabiliriz” dedi. Bir binadaki enerjinin %80’inin ısıtma ve soğutma için kullanıldığını vurgulayan Uludağ, “Binalarımızı ısı yalıtımlı hale getirerek enerji tasarrufuna önemli bir katkı sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Enerji Verimliliği: Ekonomik Bağımsızlığın Anahtarı

ATO Başkanı Gürsel Baran, zirvenin açılış konuşmasında enerjinin önemine dikkat çekerek, “Enerji verimliliği, ekonomik bağımsızlığımızın anahtarıdır. Dışa bağımlı bir ülke olarak enerji ithalatı, hem stratejik hem de ekonomik açıdan ülkemizi yakından ilgilendirir” dedi.

Kamu Binalarında Enerji Tasarrufu Hedefi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefini hatırlatarak enerji tasarrufunun önemini vurguladı. Varank, Bakanlık tarafından binalarda enerji verimliliğini artırmak için çeşitli projeler yürütüldüğünü ve kamu binalarında %30 enerji tasarrufu hedeflendiğini açıkladı.

Zirvede, VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Kerem Alkin, Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu da konuşma yaptı. Özel oturumlar ve panellerle devam eden zirve, yarın sona erecek.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.