Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arzı Ne Zaman ve Kaç Lot Dağıtılacak?

Altınay Savunma Teknolojileri, SPK’dan onay alarak halka arz sürecine girmeye hazırlanıyor. Altınay halka arzı ne zaman? Kaç lot verecek?

Altınay Savunma Teknolojileri, SPK’dan onay alarak halka arz sürecine girmeye hazırlanıyor. Şirketin halka arz tarihi, ALTNY koduyla Borsa İstanbul Yıldız Pazarı’nda gerçekleşecek ve Katılım Endeksi’ne uygun olarak işlem görecek.

Halka arz sürecinde TSKB liderliğinde bir konsorsiyum ve Ziraat Yatırım ile Yatırım Finansman da eş lider olarak yer alacak. Ancak, halka arzın fiyatı ve dağıtılacak lot sayısı gibi detaylar henüz netleşmemiş görünüyor. Halka arzın tam detaylarının kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Halka Arz Detayları:

Halka Arz Tarihleri: 8-9-10 Mayıs 2024
Halka Arz Fiyatı: 32,00 TL
Halka Arz Yöntemi: Sabit Fiyat ile Talep Toplama
Mevcut Çıkarılmış Sermaye: 200.000.000- TL
Halka Arz Sonrası Çıkarılmış Sermaye: 235.294.118- TL
Halka Arz Edilecek Payların Nominal Değeri:

 • 35.294.118 TL nominal – Sermaye Artırımı
 • 23.529.412 TL nominal – Ortak Satışı
 • 58.823.530 TL nominal Toplam
  Halka Arz Büyüklüğü: 1.882.352.960,00 TL
  Halka Açıklık Oranı: %25,00

Halka Arz Tahsisatı:

 • 40.588.236 nominal TL (%69) Yurt İçi Bireysel Yatırımcılar
 • 17.647.059 nominal TL (%30) Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılar
 • 588.235 nominal TL (%1) Altınay Grubu Çalışanları

Fiyat İstikrarı:

Ziraat Yatırım tarafından payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasından itibaren 15 gün süre ile fiyat istikrarı planlanmakta. Ziraat Yatırım fiyat istikrarı işlemlerinde yabancı kaynak kullanacak. Fiyat istikrarı işlemlerinde Halka Arz Eden Pay Sahipleri’ne ait payların satışından elde edilecek brüt halka arz gelirinden Halka Arz Eden Pay Sahipleri’nin payına düşecek halka arz maliyetlerinin düşülmesinden sonra kalan tutarın %25’i kullanılacak.

Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arzı Ne Zaman ve Kaç Lot Verecek?
Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arzı Ne Zaman ve Kaç Lot Verecek?

Altınay Savunma Teknolojileri Hakkında:

Şirketin paylaştığı bilgiye göre Savunma teknolojilerine yönelik proje ve ürünler geliştiren Altınay Savunma Teknolojileri, 2014 yılında kuruldu. Şirket Hareket Kontrol Sistemleri, İnsansız Sistemler, Deniz Sistemleri, Silah Sistemleri, Mühimmat İmha ve Kritik Üretim Sistemleri alanlarında yurt içi ve yurt dışındaki kamu, özel sektör paydaşlarına ürün ve teknolojiler sunarak, kritik projelerin de yükleniciliğini üstleniyor. Altınay Savunma Teknolojileri’nin 2019 yılında döner kanatlı İHA’ların kavramsal tasarımından üretim ve entegrasyonuna kadar tüm aşamaları hayata geçirmek amacıyla kurduğu DASAL Havacılık Teknolojileri, bugün Altınay Savunma ve Aselsan ortaklığı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Şirket’in bir başka bağlı ortaklığı olan TAAC Havacılık Teknolojileri ise 2019’da TUSAŞ ortaklığıyla kuruldu. TAAC, havacılık standartlarındaki kritik uçuş kontrol sistemleri, iniş takımı sistemleri ve test sistemlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi konularında çalışmakta olup kısa sürede yurt dışı pazara da açılmıştır.

Şirketin merkez ve şubelerinde büyük çoğunluğu mühendislerden oluşan 188 çalışanı bulunuyor. Bağlı ortaklıkları DASAL’da 86, TAAC’ta ise 188 çalışan yer alıyor.

Şirketin ana faaliyet alanları ise aşağıdaki 5 başlık altında toplanmıştır:

 1. Hareket ve Test Sistemleri
 2. İnsansız Sistemler
 3. Deniz Sistemleri
 4. Silah Sistemleri
 5. Mühimmat İmha

İzahnameye göre, şirketin ortaklık yapısında ana ortak şirket paylarının %80’ini elinde bulunduran isim Hakan Altınay’dır.

Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arzı Ne Zaman ve Kaç Lot Dağıtılacak?
Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arzı Ne Zaman ve Kaç Lot Dağıtılacak?

SIKÇA SORULAN SORULAR

Altınay Savunma Teknolojileri Ne Zaman Kuruldu?

Altınay Savunma Teknolojileri 2014 yılında kurulmuştur.

Hangi Alanlarda Faaliyet Gösteriyor?

Şirket, Hareket Kontrol Sistemleri, İnsansız Sistemler, Deniz Sistemleri, Silah Sistemleri, Mühimmat İmha ve Kritik Üretim Sistemleri gibi savunma teknolojileri alanlarında faaliyet göstermektedir.

DASAL Havacılık Teknolojileri Nedir ve Nasıl Kuruldu?

DASAL Havacılık Teknolojileri, 2019 yılında döner kanatlı İHA’ların tasarımından üretimine kadar olan süreçleri yönetmek amacıyla kurulmuştur. Bugün, Altınay Savunma ve Aselsan ortaklığı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

TAAC Havacılık Teknolojileri Hangi Amaçla Kuruldu?

TAAC Havacılık Teknolojileri, havacılık standartlarındaki sistemleri geliştirmek ve yurt içi ve yurt dışı pazarlarda faaliyet göstermek amacıyla 2019’da kurulmuştur.

Halka Arz Tarihleri Ne Zaman?

Halka arz tarihleri 8-9-10 Mayıs 2024 olarak belirlenmiştir.

Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Halka arz fiyatı hisse başına 32,00 TL olarak açıklanmıştır.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.