Altın Talebi Rekor Kıracak: Merkez Bankalarının Alımlarıyla 2024’te Yeniden Artış Bekleniyor

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında toplam altın talebi rekor bir seviyeye ulaşarak tarihi bir döneme imza attı. WGC, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmeye yönelik politikalarının…

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2023 yılında toplam altın talebi rekor bir seviyeye ulaşarak tarihi bir döneme imza attı. WGC, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmeye yönelik politikalarının etkisiyle 2024 yılında altın talebinin bir kez daha artmasını bekliyor. Bu durum, altın fiyatlarına destek olabilecek potansiyeli beraberinde getiriyor.

WGC’nin yıllık raporuna göre, genel altın tüketimi geçen yıl yüzde 3’lük bir artışla 4.899 ton seviyesine yükseldi. Bu artış, belirsiz piyasa koşullarındaki güçlü talep yanı sıra merkez bankalarının sürekli altın alımlarının da katkısıyla gerçekleşti. Bu, 2010 yılına kadar olan verilere göre en yüksek toplam rakam olarak kayıtlara geçti.

Merkez Bankaları Güçlü Altın Talebini Sürdürdü: Çin ve Polonya’nın Rekor Alımları Öne Çıkıyor

WGC’nin baş piyasa stratejisti Joseph Cavatoni, bir röportajında, “Gelişmekte olan merkez bankalarının net alıcı olma eğiliminde oldukları bir ortam var” diyerek, özellikle Çin ve Polonya gibi ülkelerin rekor seviyede altın alımları gerçekleştirdiğini belirtti.

Değerli metal, geçen yıl ekonomik ve politik belirsizlikler, jeopolitik gerilimler ve ABD merkez bankasının agresif bir enflasyonla mücadele politikasından sonra politikayı gevşetmeye hazır olduğuna dair beklentilerle Aralık başında yüzde 13’lük bir artışla rekor seviyeye ulaştı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.