Altın Piyasası: Fed Öncesi Yatırımcılar Gram ve Çeyrek Altını Bekliyor!

Güncel altın fiyatları: Ons altın yükselişte!

Altın yatırımcıları, gözlerini Federal Rezerv (Fed) toplantısına çevirmiş durumda. Gram altın fiyatı şu anda 2156 TL seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın ise 4232 TL’den alıcı buluyor. Altın fiyatları, geçtiğimiz haftalarda rekor seviyelere yükselmişti, ancak ABD’deki istihdam ve enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından sert bir düşüş yaşadı.

ABD’deki enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi konusundaki tahminlerin ertelenmesine neden oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu uzun vadede yüzde ikiye indirme hedefi doğrultusunda ekonomik verilerin yakından izleneceğini belirtmişti.

Yatırımcılar, Fed’in yarın sona erecek toplantısına odaklanmış durumda. Fed’in faizleri sabit tutması bekleniyor, ancak yatırımcılar faiz indirimine dair bir işaret arıyor. Fed, Aralık toplantısında 2024 yılında üç faiz indirimi öngörmüştü, ancak uzmanlar yarınki toplantı sonrası bu tahminin değişebileceğini düşünüyor.

Güncel Altın Fiyatları: Ons Altın Yükselişte!

Bugün altın piyasasında hafif bir yükseliş yaşanıyor. Ons altın, 2155 dolar seviyesinden açıldıktan sonra gün içinde bir miktar artarak 2156 dolara çıktı. Bankalararası piyasada altın 2241 TL seviyesinde işlem görüyor. Serbest piyasada ise gram altın 2471 TL’den alıcı buluyor. Kapalıçarşı’nda ise çeyrek altın 4232 TL’den satılıyor. Altın fiyatlarındaki bu artış, piyasalardaki belirsizliklerin etkisiyle yaşanıyor. Yatırımcılar, altın fiyatlarını yakından takip ederek piyasalardaki hareketliliği izlemeye devam ediyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.