Almanya’ya IMF’den Borç Kısıtlamasını Çözme Baskısı

IMF, Almanya’yı borçlanmayı kısmen gevşetmeye çağırıyor, artan harcama baskılarını karşılamak için.

Uluslararası Para Fonu: Almanya Borç Frenini Gözden Geçirmeli

Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya’nın orta vadede artan harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğunu ve yetkililerin bu ihtiyaçları karşılamak için “borç frenini” ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerektiğini bildirdi.

IMF’nin Almanya ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyon kapsamındaki denetiminin öncü bulguları, Alman ekonomisinin büyük şokların ardından toparlanmaya başladığını ve enflasyonun daha da zayıflamasıyla kademeli toparlanmanın bu yıl da devam etmesinin beklendiğini ortaya koydu.

Ancak IMF, orta vadede hızlı nüfus yaşlanmasının ekonomik büyümeyi yavaşlatması ve kamu maliyesini olumsuz etkilemesinin beklendiğini belirtti.

IMF, ekonomik görünüme ilişkin risklerin genel olarak dengeli olduğunu belirtirken, “borç frenine” uyumun gerektirdiği şekilde mali duruşun bu yıl sıkılaşmasının beklendiğini ifade etti.

IMF, Almanya’nın orta vadede artan harcama baskılarıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Fon, “Artan harcama ihtiyaçlarını karşılamak için yetkililerin borç frenini ılımlı bir şekilde gevşetmeyi düşünmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

IMF, ayrıca orta vadeli harcama baskılarını azaltacak veya geliri artıracak reformlara da ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.