Alman Veri Merkezleri Enerji Tüketiminde Nükleer Santral Kapasitesine Ulaştı

Yapay zeka veri merkezleri, 2026’da Almanya’nın enerji harcamalarını ikiye katlayabilir.

Yapay Zekanın Enerji Sorunu

Yapay zeka (AI), çağın en önemli teknolojileri arasında yer alır ve çeşitli alanlarda devrim yaratmaya devam eder. Ancak son zamanlarda, AI’nın enerji tüketimi konuları tartışılmaya başlandı.

Araştırmalar, AI’nın temel bileşenleri olan veri merkezlerinin önemli bir enerji tüketicisi olduğunu ve bu sorunun gelecekte daha büyük sorunlar oluşturabileceğini gösteriyor. New York Times’ta yayınlanan bir habere göre, ABD merkezli Dominion Energy, 15 yeni veri merkezi inşa etmeyi planlıyor. Wells Fargo analistlerine göre, AI’daki gelişmeler, 2030 yılına kadar ülkenin elektrik talebinde %20’lik bir artışa neden olabilir.

Analistler, AI teknolojilerinin gelecekteki enerji ihtiyacının büyük bir kısmının doğal gaz kaynaklarıyla karşılanmasını bekliyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre veri merkezlerinin enerji tüketimi, 2026 yılına kadar iki katına çıkabilir. 2022 yılında veri merkezlerinin enerji tüketimi 460 teravatsaat iken, 2026 yılında bu rakamın 1000 teravatsaate ulaşması bekleniyor. Bu durum, veri merkezlerinin enerji tüketiminin Almanya’nın yıllık tüketiminin (507 teravatsaat) iki katından fazla olduğu anlamına geliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.