Alman Sanayi, Üretimde Düşüş, İhracatta Stagnasyon Tahmin Ediyor

Alman sanayi, Russwurm’a göre 2023’e göre %1,5 düşecek, ihracat duracak.

BDI, Alman Sanayisinin Mücadelelerini Vurguluyor

Berlin Sanayi Federasyonu (BDI), sanayi üretimi ve ürünleri ticareti konusunda bir rapor yayınladı. Hanover Sanayi Fuarı’nda raporu sunan BDI Başkanı Siegfried Russwurm, Alman sanayisinin maliyet ve talep şokları, artan enerji fiyatları ve yükselen enflasyonun etkilerinden hâlâ kurtulamadığını ifade etti.

Russwurm, “Alman sanayi üretimi, devam eden düşüşlerle boğuşuyor. Almanya muhtemelen 2024’te daha da gerileyecek. Sanayi üretiminin geçen yıla göre %1,5 azalmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Sanayi üretimindeki beklenen düşüşün bu yıl ihracatta durgunluğa işaret ettiğini vurgulayan Russwurm, “Ilımlı toparlanma beklentilerine rağmen, kendimizi kandırmamalıyız. Sanayiye ilişkin genel üretim rakamları, yıllardır endişe verici bir aşağı yönlü eğilim sergiliyor” dedi.

Russwurm, Almanya’nın ihracatının geçen yıl %1,5 düşmesinin ardından bu yıl benzer bir seyir izlemesini beklediklerini belirtti. Raporda, BDI’nın Alman ekonomisinin 2024’te %0,3 büyümesini tahmin ettiği ve bunun Almanya’nın büyük sanayileşmiş ülkeler arasında bir kez daha geride kalacağı anlamına geldiği ifade ediliyor.

Russwurm, “Sanayi bölgesi için zorluklar büyüktür. Alman şirketleri şu anda daha güçlü bir büyüme ve memnuniyet verici karlar özellikle yurt dışındaki üretim tesislerinde elde ediyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Alman ekonomisinin büyüme dinamiklerinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çeken Russwurm, %0,5 gibi düşük bir büyüme trendiyle Almanya’nın dijitalleşme, karbonsuzlaşma ve demografi gibi büyük zorlukları aşamayacağını söyledi.

Russwurm, Almanya’da sanayinin daha fazla yatırım için bürokrasinin azaltılmasına, önemli vergi indirimlerine ve güvenilir ve uygun fiyatlı enerji arzına ihtiyaç duyduğunu vurguladı:

“Uzun vadede planlanabilecek rekabetçi enerji fiyatlarına ihtiyacımız var. Elektrik şebekesi ücretleri önemli ölçüde azaltılmalı ve hükümet açıklanan enerji santrali stratejisini ve hidrojen stratejisini hızla somutlaştırmalı ve bunları öncelikli olarak uygulamalıdır. Şirketlerin de acilen daha az bürokrasiye ihtiyacı var. Kurumlar vergisi de %25’lik rekabetçi bir seviyeye düşürülmelidir. Mevcut %30’a yakın yük, ciddi bir caydırıcıdır.”

Öte yandan, Alman Mühendisler Derneği (VDMA) de Almanya’nın makine mühendisliği üretiminde bu yıl için %4’lük düşüş tahminini sürdürüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.