Airbus CEO’su Guillaume Faury Rusya, Trump ve Diğer Riskleri İşaret Ediyor: “Avrupa Hazırlıksız”

Airbus CEO’su Faury, Avrupa’nın Rusya ve Trump’tan kaynaklanan tehditlere karşı hazırlıksız olduğunu uyarıyor.

Airbus CEO’sundan Avrupa’nın Savunma Endüstrisine Çağrı

Airbus CEO’su Guillaume Faury, İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin Avrupa’nın savunma sanayisi için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Faury, Avrupa’nın Rusya ve eski ABD Başkanı Donald Trump’tan kaynaklanan tehditlere karşı hazırlıksız olduğunu belirtip “Avrupa’nın henüz Avrupa ile Rusya arasında yaşanacak bir çatışmaya hazır olduğunu düşünmüyorum. Dürüst olalım, Rusya savunma gücünü artırıyor,” dedi.

Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana büyük ölçekli bir çatışmaya hazırlanmadığını kaydeden Faury, “Potansiyel olarak farklı düzeylerde çatışmalara hazır olmak istiyorsak, kapasitemizi artırmalıyız,” diye konuştu.

Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çeken Faury, uçak üretiminde niceliğin önemli olduğunu vurguladı.

Faury, ABD’nin tek bir savaş uçağı üretirken, Avrupa’nın üç farklı uçak ürettiğini belirterek “Avrupa olarak çabalarımızı birleştirerek her bir silah sisteminde güçlü kapasitelere sahip olmak zorundayız. Avrupa sınırlarındaki güvensizlik düzeyine baktığımızda, güvenlik ve savunma için bir araya gelmemek mantıklı değil. Başka seçenek yok. Bu, Avrupa’nın savunma ve güvenlik oyuncusu olup olmayacağı konusunda kritik bir an,” dedi.

Guillaume Faury, NATO’nun Avrupa’ya koruma sağladığını hatırlatıp “Eğer bunun tersinin gerçekleşebileceğine inanmaya başlarsak, bu olasılığı öngörmemiz gerekir. Trump ile ilk uyarıyı almıştık. Trump 2 veya ABD’nin Avrupa’dan kendi kendine savunmasını istemesi durumunda bunu ciddiye almalıyız,” ifadelerini kullandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.