ABD’nin 2023 Petrol Fiyatı Tahminleri Beklentileri Aşarak Yükseltildi

EIA, küresel petrol stoklarındaki düşüş nedeniyle petrol fiyatları tahminini artırdı.

OPEC+ Arz Kesintileri Küresel Petrol Piyasasını Sıkıştırıyor

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) “Mart 2024 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”, OPEC ve OPEC dışı üreticilerden oluşan OPEC+ grubunun arz kesintilerini sürdürmesinin küresel petrol piyasasında kısa vadede daralmalara yol açacağını tahmin ediyor.

Arz Sıkıntısı, Stokları Azaltıyor, Fiyatları Yükseltiyor

Daralan arz, petrol stoklarında yılın ikinci çeyreğinde günlük ortalama 900.000 varillik bir düşüşe neden olarak fiyatlarda yukarı yönlü baskı oluşturacak.

Bu bağlamda, uluslararası ham petrol referansı Brent’in bu yıl varil fiyatı ortalama 87 dolara yükselmesi bekleniyor. Bir önceki tahmin 82,42 dolardı. Batı Teksas Türü (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatı da 82,15 dolara ulaşacak. Bu rakam geçen ay 77,68 dolardı.

EIA, gelecek yıl için Brent’in varil fiyat tahminini 84,8 dolarda, WTI’ın ise 80,3 dolarda sabit tuttu.

Talep Artışı Petrol Stoklarını ve Fiyatlarını Etkileyecek

Rapora göre, küresel petrol talebinin bu yıl ve gelecek yıl günde yaklaşık 1,4 milyon varil artacağı tahmin ediliyor. Talepteki dalgalanmaların küresel stoklar ve fiyatlar üzerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

ABD Petrol Üretimi Artıyor

ABD’de günlük ham petrol üretiminin bu yıl 13,19 milyon varile, 2025’te ise 13,65 milyon varile ulaşması tahmin ediliyor.

Geçen ayki tahminler, bu yıl için 13,1 milyon varil ve gelecek yıl için 13,49 milyon varil idi.

Küresel Arz ve Tüketim Beklentileri

Küresel petrol arzının bu yıl günlük 102,17 milyon varil, gelecek yıl 104,17 milyon varil olması bekleniyor.

Öte yandan, küresel petrol tüketiminin bu yıl günlük 102,43 milyon varil, gelecek yıl 103,81 milyon varil olması tahmin ediliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.