AB’de Fosil Yakıtların Elektrik Payı Tarihi Düşüklüğe Geriledi

AB’nin elektrik üretiminde fosil yakıtların payı ilk kez %25 altına indi.

Avrupa Fosil Yakıtlardan Elektrik Üretiminde Tarihi Düşüş Yaşadı

Londra merkezli enerji düşünce kuruluşu Ember, AB ülkelerinin Nisan ayı elektrik üretimi ve talep verilerini inceleyen Avrupa Elektrik Değerlendirmesi raporunu yayımladı.

Fosil Yakıtların Düşüşü

Rapora göre, AB Nisan ayında fosil kaynaklardan elektrik üretiminde önemli bir düşüş yaşadı. Fosil yakıtlar, AB’nin Nisan ayı elektrik üretiminin yalnızca %23’ünü oluşturdu ve Mayıs 2023’te %27 olan rekor düşük seviyenin altına indi.

2023’te AB’nin elektrik üretiminin %33’ü fosil yakıtlarla sağlanırken, güneş ve rüzgarın payı %27 ile rekor kırmıştı.

Yenilenebilir Enerjiye Geçiş

Fosil yakıtlardan güneş ve rüzgara geçiş 2024’te ivme kazandı. Nisan ayında fosil yakıtlarla yapılan üretim, bir önceki yılın aynı dönemine göre %24 azaldı. Hem kömür hem de gazdan elektrik üretimi önemli ölçüde düştü.

Kömürden elektrik üretimi, AB’nin enerji sepetinde yalnızca %8,6 pay alarak bir önceki yılın Nisan ayına göre %30 geriledi. Aynı dönemde, gazdan elektrik üretiminin toplam üretimdeki payı %12,1’e düştü ve yıllık bazda %22 azaldı.

Ülke Bazında Düşüşler

AB ülkeleri arasında Nisan ayında fosil yakıt kaynaklarından üretimde en büyük düşüş Almanya’da görüldü. Almanya’daki %26’lık düşüş, AB’deki toplam düşüşün %32’sini oluşturdu.

Yenilenebilir Enerjinin Yükselişi

AB elektriğinin %34’ü Nisan ayında rüzgar ve güneşten elde edildi. Bu oran, Mayıs 2023’te %31 idi. Yenilenebilir enerji kaynakları, Nisan ayında AB elektriğinin yarıdan fazlasının (%54) üretiminde kullanıldı.

İlerlemeye Rağmen Yenilenebilir Enerjiye Geçiş

Elektrik talebindeki toparlanmaya rağmen AB, yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru önemli bir geçiş yaşadı. Fosil kaynaklardan üretim, 2024’ün ilk dört ayında yıllık bazda %18 azaldı, rüzgar ve güneş enerjisinden üretim ise %14 arttı.

Emisyonlarda Azalma

Yenilenebilir enerji kaynaklarının fosil yakıtların yerini almasıyla AB enerji sektörü emisyonları, Ocak-Nisan 2024 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 azaldı.

Ember Avrupa Program Direktörü Sarah Brown, “Eskiden düşünülemez olan şeyler gözlerimizin önünde oluyor. Fosil yakıtlar Avrupa’nın enerji sektöründen çekilmek üzere. Güneş ve rüzgar ana oyuncular olarak öne çıktı ve modern temiz elektrik sisteminin omurgası olma rollerini üstlenmeye hazır olduklarını kanıtladı” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.