ABD Takas Süresi Rekor Kısalığa Ulaştı: Sadece 1 Gün

ABD’de 2 günlük menkul kıymet takas süresi 1 güne inerek piyasalarda değişim başlıyor.

SEC’nin Yeni Uygulaması Yatırımcılara Daha Hızlı Nakit Erişimi Sağlıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), üç yıldır üzerinde çalıştığı yeni uygulamayı uygulamaya koyarak yatırımcılara hisse senetleri, tahviller ve borsa yatırım fonları (ETF) gibi sermaye piyasası araçlarındaki işlemlerden elde ettikleri tutarlara daha hızlı bir şekilde nakit olarak erişme olanağı sunuyor.

Daha önce ABD’de “T+2” sistemi kullanılıyordu. Bu sistemde yatırımcılar, bir hisse senedi veya menkul kıymet satışı yaptıklarında, elde edilen tutar satışın ardından ikinci işlem gününde nakit olarak hesaplarına yansıtılıyordu.

Yeni uygulama ile birlikte bu sistem “T+1” olarak değiştirildi. Bu değişiklik, yatırımcıların işlemin gerçekleşmesinden birinci işlem günü sonunda nakit çekebilmelerini sağlıyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, değişiklik hakkında “Piyasamızı daha verimli, zamanında ve düzenli hale getirecek” yorumunu yaptı.

Analistler, teknolojik gelişmelerin nakit işlemlerini hızlandırdığını ve ABD piyasalarında T+3’ten T+2’ye geçişin 2017 yılında gerçekleştirildiğini hatırlatıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.