ABD Petrol Fiyatı Tahminlerini Keskin Bir Şekilde Düşürdü

EIA, petrol fiyat tahminlerini düşürdü.

EIA’nın kısa dönem enerji görünümü raporu: Petrol fiyatları nisan ayında 5 dolar yükseldi

Küresel Petrol Piyasası

Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) “Mayıs 2024 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”na göre, küresel petrol stoklarındaki düşüş ve jeopolitik gerilimler, Brent türü ham petrolün varil fiyatını Nisan ayında 5 dolar artırarak ortalama 90 dolara taşıdı. Bu artış, art arda dördüncü aylık yükselişi temsil ediyor.

Jeopolitik gerilimlere rağmen, petrol fiyatları yılın büyük bölümünde yedek üretim kapasitesi tarafından baskılanıyor. OPEC ve OPEC dışı bazı üreticilerden oluşan OPEC+ grubu tarafından uygulanan üretim kesintileri, küresel petrol stoklarında günlük ortalama 300.000 varil azalmaya yol açtı.

OPEC+’ın bazı üyelerinin yılın ikinci yarısında da üretim kesintilerini sürdürmesi bekleniyor ve bu, nispeten dengeli bir petrol piyasası öngörüsüne işaret ediyor.

Uluslararası referans Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl 87,79 dolar olması bekleniyor (önceki tahmin: 88,55 dolar). Batı Teksas (WTI) türü ham petrol için ortalama varil fiyatının tahmini 83,05 dolar (önceki tahmin: 83,78 dolar) olarak belirlendi.

Gelecek yıl, daha güçlü üretimin küresel petrol stoklarını günlük ortalama 400.000 varil artırması ve fiyatların bu yıla göre düşmesi bekleniyor. EIA, 2025 için Brent petrolünün varil fiyatını 85,38 dolara, WTI petrolünü ise 80,88 dolara revize etti.

Orta Doğu’daki gelişmeler, petrol fiyatlarının hızlı yükselişine ve keskin fiyat dalgalanmalarına neden olan önemli bir belirsizliği piyasalarda sürdürüyor.

ABD Petrol Üretimi

ABD’nin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 13,2 milyon varil olması bekleniyor (2023: 12,93 milyon varil). 2025’e gelindiğinde üretimin 13,73 milyon varile çıkacağı tahmin ediliyor.

Küresel Petrol Arzı ve Talebi

Küresel petrol arzının bu yıl günlük ortalama 102,76 milyon varil, gelecek yıl ise 104,65 milyon varil olması öngörülüyor.

Küresel petrol talebinin bu yıl günlük ortalama 102,84 milyon varil, gelecek yıl ise 104,26 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.