ABD Konut Fiyatları Mart Ayında Tırmanışta

ABD’de Case-Shiller endeksi Mart’ta %6,5 arttı, bir önceki yıla göre konut fiyatları yükselmeye devam ediyor.

S&P CoreLogic Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi Mart Ayı Verilerini Açıkladı

S&P CoreLogic Case-Shiller, ulusal konut fiyat endeksi için Mart ayı verilerini yayınladı. Verilere göre, ABD’de ulusal konut fiyat endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %6,5 artarak Şubat ayındaki artışla aynı oranda seyretti.

Mart ayında 316,65 puana ulaşan endeks, tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

20 Kentlik Konut Fiyat Endeksi

ABD’nin 20 büyük kentini kapsayan konut fiyat endeksi, Mart ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %7,4 yükseliş gösterdi. Piyasa beklentileri, endeksin bu dönemde %7,3 artması yönündeydi.

Ekim 2022’den bu yana en yüksek aylık artışı kaydeden endeks, Şubat ayında da %7,3 artmıştı.

20 Kent Arasındaki Farklılıklar

Endeksteki 20 kent arasında yıllık bazda konut fiyatlarının en fazla arttığı kent San Diego oldu. San Diego’da Mart ayında konut fiyatları yıllık bazda %11,1 yükseldi.

San Diego’yu sırasıyla %9,2 ile New York ve %8,8 ile Cleveland kentleri takip etti. Portland ise %2,2’lik artışla en düşük yıllık artışı gösteren kent oldu.

Aylık Değişimler

Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre, Mart ayında ulusal konut fiyat endeksi ve 20 kentlik konut fiyat endeksi aylık bazda %0,3 oranında yükseldi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.