ABD Çekirdek Enflasyonu Fed’in Beklentilerinin Üzerinde Çıktı

ABD’deki çekirdek enflasyon, ikinci ayda da tahminleri aşarak Fed’in temkinli faiz indirimine ilişkin görüşlerini teyit etti.

ABD’deki çekirdek enflasyon, ikinci ayda da tahminleri aşarak Fed’in temkinli faiz indirimine ilişkin görüşlerini teyit etti. Şubat ayında ABD’de enflasyonun aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,2 arttığı açıklandı.

Bloomberg anketine katılan analistlerin beklentisi, enflasyonun aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 3,1 artması yönündeydi.

Enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon için beklenen aylık artış yüzde 0,3 iken, gerçekleşen artış yüzde 0,4 oldu. Yıllık bazda ise beklenti yüzde 3,7 iken, çekirdek enflasyon yüzde 3,8 olarak gerçekleşti.

Enflasyondaki aylık artışta barınma fiyatlarındaki yükseliş önemli bir etken oldu. Barınma endeksi Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 5,7 arttı. Benzin fiyatları ise aylık yüzde 3,8 artarken, yıllık bazda yüzde 3,9 düştü.

Açıklanan veriler, enflasyonun hala yüksek seyrettiğini ve Merkez Bankası yetkililerinin erken bir gevşeme eğiliminden kaçınacağına işaret etti. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz haftaki konuşmasında enflasyonun hedefe düşmesinden emin olmak istediklerini ve bu güveni kazandıklarında faiz indirimine başlamanın uygun olacağını belirtmişti.

Bazı Fed yetkilileri ise enflasyonda daha geniş kapsamlı bir düşüş görmek istediklerini ifade etmişlerdi.

Fed’in gelecek haftaki faiz kararı öncesinde üretici enflasyonu verilerinin açıklanması bekleniyor. Fed’in beşinci toplantısında da faiz oranlarını sabit tutması öngörülüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.