AB Ülkelerinde Rus Gaz İthalatı Çeyrekte %23 Fırladı

AB, ilk çeyrekte boru hattıyla %5 daha fazla gaz (40 milyar m³) ithal etti, Rusya’dan gelen gaz %23 arttı (7 milyar m³).

Avrupa’nın Doğal Gaz İthalatı Artıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2023’ün ilk çeyreğinde boru hatlarıyla %5 daha fazla doğal gaz ithal ederek miktarı 40 milyar metreküpe çıkardı. Bu artışın önemli bir kısmı, Rusya’dan gelen gazın %23 yükselerek 7 milyar metreküpü aşmasıyla gerçekleşti.

Mart ayında AB, boru hatlarıyla 14 milyar metreküp doğal gaz alarak önceki aya göre %12, geçen yılın aynı dönemine göre %4 artış kaydetti.

AB’ye ilk çeyrekte boru hatlarıyla satılan gaz miktarı, bir önceki yıla göre %5 artarak 40 milyar metreküpe ulaştı. Rusya’dan gelen gazın miktarı ise bu dönemde %23 artış gösterdi.

Mart ayında AB’nin boru hatlarıyla ithal ettiği doğal gaz miktarı da geçen yılın aynı ayına göre %4 arttı. Bu artış, Aralık 2022’den bu yana AB’ye yapılan aylık doğal gaz ithalatının en yüksek seviyesini temsil etti.

AB’ye ilk üç ayda en çok doğal gazı ihraç eden ülke %57 payla Norveç olurken, onu %18 ile Rusya ve %17 ile Cezayir takip etti.

Rusya’dan AB’ye gönderilen gazın %53’ü Türkiye üzerinden iletildi.

Rusya-Ukrayna Transit Anlaşmasının Sonu

Rusya’nın Gazprom şirketi ile Ukrayna’nın Naftogaz şirketi arasındaki mevcut transit anlaşması 2024 sonunda sona eriyor. Ukrayna, siyasi nedenlerle bu anlaşmayı uzatmayacağını sinyalize ediyor.

Şu anda, Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı gaz ihracatının yaklaşık yarısı Ukrayna’nın iletim sisteminden geçiyor. 2022’nin ikinci yarısında, Rusya’nın Avrupa’ya gönderdiği gazın %48’i bu sistemden, %52’si ise TürkAkım boru hattından yapıldı.

Ukrayna topraklarından geçen güzergah olmadan Batı’ya doğrudan gaz aktarımı için mevcut tek yol, yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip TürkAkım boru hattının Bulgaristan bölümü olacağı öngörülüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.