AB Otomotiv Devleri Şarj İstasyonu Talebini Artırıyor

Elektrikli araç talebini karşılamak için AB’de yıllık 800% daha fazla şarj istasyonu gerekiyor.

Avrupa’nın Elektrikli Otomobil Şarj Altyapısı Yatırımlarında Yetersiz Kalıyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Brüksel merkezli bir kuruluş, elektrikli araçlar için altyapı yatırımları üzerine bir rapor yayınladı. Raporda, mevcut şarj noktalarının sayısının AB’nin karbon emisyonlarını azaltma hedeflerini tutturmak için yetersiz olduğu ortaya çıktı.

AB’deki elektrikli araç satışları, 2017-2023 döneminde şarj istasyonlarının kurulum hızından üç kat daha hızlı büyüdü. Sektör tahminlerine göre, AB’nin 2030 yılına kadar yılda sekiz kat daha fazla şarj noktasına ihtiyacı olacak.

Rapor, elektrikli araç şarj altyapısındaki açığın AB tahminlerinden daha da yüksek olabileceğine dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl AB genelinde yaklaşık 150.000 halka açık şarj noktası kuruldu ve toplam sayı 630.000’i geçti. AB Komisyonu, 2030 yılına kadar 3,5 milyon şarj noktası kurmayı hedefliyor ve bu hedefe ulaşmak için yılda yaklaşık 410.000 şarj noktası kurulması gerekiyor.

ACEA ise 2030 yılına kadar 8,8 milyon şarj noktasına ihtiyaç duyulacağını öngörüyor ve bu hedefe ulaşmak için yılda 1,2 milyon şarj istasyonu kurulumuna gerek duyulduğunu belirtiyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.