AB Konseyi Kararı Türkiye-AB Yakınlaşmasını Tetikleyebilir

Ticaret Bakanı Bolat, AB ile Gümrük Birliği kararının Türkiye-AB ilişkilerini iyileştirebileceğini dile getirdi.

Türkiye-Almanya Ticari İlişkileri: Birlik ve İşbirliği İçin Bir Çağrı

MÜSİAD Berlin’in İftar Programında Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın Konuşması

Almanya’nın Türk toplumu ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Almanya’daki Türklerin iki ülke arasında köprü görevi gördüğünü vurguladı. Türklerin Türkiye’ye yaptıkları yatırımlar ve desteklere teşekkür ederek, “Hepiniz Allah’ın rızasını kazandınız” ifadelerini kullandı.

Bolat, Türkiye’nin AB ile 2023 yılı ticaret hacminin 211 milyar dolara ulaştığını belirterek, Almanya’nın merkez konumuna dikkat çekti. Avrupa’nın ekonomik gücü olarak Almanya’nın, Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıdığını vurguladı. Türkiye’nin AB’nin ekonomik üyesi olduğunu vurgulayan Bolat, küresel tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklara rağmen Türkiye’den Avrupa’ya mal tedarikinin devam ettiğini belirtti.

Türk toplumuna Türkiye’nin sanayi, turizm ve savunma sektörlerindeki başarılarını anlatan Bolat, birlik ve beraberlik içinde çalışarak dünyada rekabet edebilecek ürünler üretip ihraç etmenin önemine değindi.

AB Üyeliği Konusunda Almanya ile Yakın İşbirliği

Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Almanya ile yakın temas halinde olduklarını belirten Bolat, “Gümrük Birliğinin modernleştirilmesi ve hizmetler sektörünü kapsamasına yönelik AB ile görüşmek istiyoruz. Bu noktada AB Konseyi’nin kararları, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir döneme işaret edebilir” diye konuştu.

İki Ülke Arasındaki Diyaloğun Önemi

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD’ın Almanya’daki en güçlü dernek olduğunu belirterek, Almanya Orta Ölçekli İşletmeler Birliği ile ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik bir mutabakat anlaşması imzaladıklarını ifade etti. Asmalı, “İş adamları arasındaki diyalogların artması, ticaretimizi olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

Türkiye ekonomisinin, küresel ekonomik yavaşlamaya rağmen geçen yıl büyüme kaydettiğini anlatan Asmalı, yerel seçimler sonrası ekonomik dinamiklerin artacağına inandıklarını belirtti. MÜSİAD’ın Türkiye ekonomisinin üretim, ihracat ve istihdama odaklı büyüme sürecine destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.