AB Komisyonu Çin Elektrikli Otomobillerine Karşı Soruşturmayı Erteledi

AB Komisyonu, Çin elektrikli araçlarına yönelik anti-damping vergisi kararını seçim sonrası verecek.

AB, Çin Elektrikli Otomobillerine Soruşturma Başlattı

Ekim 2023’te Avrupa Birliği (AB), Çin’den Birlik ülkelerine ithal edilen elektrikli otomobillerin “pazarı bozduğunu” iddia ederek soruşturma başlattı.

Alman basınında yer alan haberlere göre, 5 Haziran’da duyurulması planlanan soruşturma sonucunun, seçim kampanyasından uzak tutulması amacıyla 10 Haziran’da açıklanacağı belirtildi.

Soruşturma sonucunda AB Komisyonu, Çin elektrikli otomobillerine gümrük vergisi uygulayıp uygulamayacağına karar verecek.

AB, Çin’i bir müzakere ortağı olarak görse de aynı zamanda ekonomik ve sistemik bir rakip olarak değerlendiriyor. İhracat ağırlıklı ekonomilere sahip AB, yıllarca Çin’in küresel ekonomiye açılmasından faydalandı. Ancak son dönemde, Çin’in otomobil teknolojisindeki ilerlemeleri ve kıtaya göre daha düşük üretim maliyetleri Avrupa’da endişelere yol açıyor.

Çinli elektrikli otomobil üreticileri şu anda %30’luk bir maliyet avantajına sahip. Bununla birlikte, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillerin çoğu Batılı üreticilerin bu ülkedeki fabrikalarında üretiliyor. Bu nedenle Alman hükümeti, Çin yapımı elektrikli araçlara olası AB gümrük tarifelerine karşı çıkıyor.

Çin’in bu ürünlere AB’den gümrük vergisi uygulanması durumunda karşı önlemlerle yanıt vermesi bekleniyor.

Öte yandan, ABD yönetimi de “haksız” ticaret uygulamalarına karşı tepki olarak Çin’den yapılan çelik, alüminyum, yarı iletken, elektrikli araçlar ve bataryalar gibi stratejik ürünlerde yaklaşık 18 milyar dolarlık ithalata yönelik gümrük vergilerini Ağustos 2024’ten itibaren artırmaya hazırlanıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.