21 Elektronik Ürün Senet Borsası İşbirliğiyle Kurulan Aracı Kurum, Piyasayı Sarsıyor

ELÜS işlemleri ile tarım piyasaları büyüyecek. Kestelli, yatırımcıları ve finansçileri işlemlere katılmaya çağırıyor.

ElüsMarket ÜPAK: Tarımsal Ticarette Yeni Bir Aracı Kurum

Ulusal ölçekte hizmet verecek bir aracı kurum sistemi oluşturma amacıyla, 21 ticaret borsası ve İş Yatırım Menkul Değerler ortaklığıyla ElüsMarket Ürün Piyasası Aracı Kurumu Anonim Şirketi (ElüsMarket ÜPAK) kuruldu.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, ElüsMarket ÜPAK’ın 4 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olduğunu ve lisanslı depolardaki Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) ve buna dayalı vadeli sözleşmelerin alım satımına aracılık edeceğini belirtti.

Afyonkarahisar, Alaşehir, Antakya, Aydın, Balıkesir, Bandırma, Bolvadin, Denizli, Edremit, Gemlik, Gönen, İstanbul, İzmir, Kütahya, Malkara, Manisa, Ödemiş, Salihli, Sandıklı, Söke ve Turgutlu ticaret borsaları ile İş Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin ortaklığıyla kurulan ElüsMarket ÜPAK, 21 milyon 450 bin lira sermayeye sahip.

Kestelli, ülkenin tarımsal ticaretini geliştirmeye odaklanacaklarını ve ElüsMarket ÜPAK’ın TÜRİB’de işlem gören ELÜS işlemlerine ilişkin bazı verileri paylaştı.

2023 yılında TÜRİB sisteminde 12 milyon ton tarım ürünü ve 82 milyar liralık işlem hacmiyle 331 binden fazla işlem gerçekleştirildi. Kestelli, “10 milyon ton saklama kapasitesine sahip 186 lisanslı depomuzla 45 il, 136 ilçe ve 261 lokasyonda hizmet veriyoruz. TÜRİB’in faaliyete geçmesiyle 4 milyon tonun üzerinde olan saklama kapasitemiz 2,5 kat artmış durumda. Bu rakamlar, ELÜS piyasalarının büyümeye devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Kestelli, ELÜS’lerin aracı kurumlar yoluyla alınıp satılmasının işlem hacmini ve piyasa derinliğini artıracağını vurguladı. Çiftçilerin yanı sıra sanayicilerin, tüccarların, bireysel yatırımcıların ve finans sektörü temsilcilerinin de ELÜS işlemlerine katılabileceğini belirtti.

“Bu katılım, tarım ürünleri piyasalarımızın büyümesine olanak sağlayacak. Ayrıca TÜRİB’ün oluşturduğu türev ürünlerle ülkemiz tarım ürünleri piyasası önemli ölçüde büyüyecek. ElüsMarket ÜPAK olarak bu yeni dönemde ELÜS piyasasının öncü bir aktörü olacağımıza inanıyorum.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.