“100 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi: Türk İş İnsanlarına Kritik Görev”

MÜSİAD’ın hedefi: ABD ile 100 milyar $ ticaret! Mahmut Asmalı, Türk iş insanlarını Çin’e alternatif pazarlar aramaya çağırıyor.

MÜSİAD Başkanı Asmalı, ABD Ziyaretini Değerlendirdi

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, ABD ziyareti hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 70’ten fazla üye ile ABD’ye gelen Asmalı, gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.

New Jersey’de Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, iş insanları ve yerel siyasetçilerin katılımıyla bir ağ kurma etkinliği düzenlediklerini belirten Asmalı, aynı gün MÜSİAD New York Şubesi’nin ofis açılışını yaptıklarını söyledi.

Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ile bir mutabakat zaptı imzaladıklarını ifade eden Asmalı, ihracat ve diaspora çalışmalarına destek verenleri ödüllendirdiklerini belirtti.

Asmalı, New York’ta düzenlenen bilgilendirme ve tecrübe paylaşımı etkinliklerinde, eyaletlere özgü yatırım fırsatlarını ele aldıklarını söyledi. ABD’de 9 temsil noktası bulunan MÜSİAD’ın yıl sonuna kadar Ohio, Illinois, Pennsylvania ve Florida’yı da ekleyerek sayıyı 13’e çıkarmayı hedeflediğini ifade etti.

ABD Pazarı Önemli Bir Fırsat

ABD’nin Türkiye’nin Almanya’dan sonra en çok ihracat yaptığı ülke olduğuna dikkat çeken Asmalı, ABD ile ikili ticaret hacminin 30 milyar dolara ulaştığını söyledi. İki ülke arasında 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmi hedefi olduğunu belirten Asmalı, Türk iş insanlarına burada büyük bir görev düştüğünü vurguladı.

Asmalı, gelişen lojistik imkanlara değinerek Türk iş insanlarının ABD pazarına odaklanmaları gerektiğini ifade etti. ABD’nin kişi başına düşen milli gelirinin Avrupa Birliği’nin 1,5 katı olduğuna dikkat çekerek, ABD’nin ciddi ihtiyaçları bulunduğuna vurgu yaptı.

Kanunları ve Standartları İyi Bilmek Önemli

Bu kapsamda gerçekleşen tecrübe paylaşımı etkinliğinde hukukçular ve mali müşavirlerin bilgilendirme yaptığını söyleyen Asmalı, “Buradaki kanunları, standartları ve ölçekleri iyi bilmemiz gerekiyor. Planlı ve programlı hareket etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD’ın Sorumluluğu

MÜSİAD’ın ABD’de güçlü ticari bağlantılar kurmakla yükümlü olduğuna vurgu yapan Asmalı, “Amerikalı siyasetçilere Türkiye’nin siyasi tezlerini anlatmamız gerekiyor. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

Asmalı, ABD iş seyahatine yönelik bir rapor hazırlayacaklarını ve fırsatları üyelerine sunacaklarını söyledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.